Informace o nás

Družstvo božických vinařů (DBV) bylo založeno v roce 2000. Největší zásluha na jeho založení patří tehdejšímu starostovi obce Božice panu ing. Zdeňku Čurdovi. Bez jeho podnětu a iniciativy by s největší pravděpodobností vinohrad ve viniční trati „Pustina“ dnes už nebyl vinohradem.
DBV bylo založeno skupinou převážně božických občanů a díky bohu byli mezi nimi i tací, kteří v pěstování révy vinné či ve výrobě vína neviděli jen zdroj peněz, ale především to byli nadšenci bez valných zkušeností, kteří si byli vědomi nesmírné práce, která je čeká. Prvním předsedou DBV byl Miroslav Souček. Jak plynul čas ti tzv. „zlatokopové“ postupně odcházeli a byli průběžně nahrazováni novými členy družstva. A ukázalo se, že to bylo dobře, protože členská základna se postupně konsolidovala a stabilizovala. Dnes má DBV celkem 29 členů a předsedou představenstva je od roku 2006 pan Jan Kašpárek ml.
Dříve DBV hospodařilo na pozemcích, které z větší části patřily státu a z menší části obci Božice. V průběhu roku 2006 byly parcely, které Pozemkový fond nabídl k prodeji, odkoupeny některými členy a smluvně dány do 30ti letého nájmu DBV.

 

 

Napsali o nás .....

Kdo někdy jel po cestě z Borotic do Božic, nemohl si určitě nevšimnout řady sklepů, které jsou vyhloubeny v pískovcovém svahu napravo od silnice. Některé mají nové dveře s mřížemi a zámky a je tedy patrné, že je místní vinaři využívají a pečlivě střeží. Stále je tu ale hodně takových sklepů, které nemají dveře vůbec nebo jen hodně poničené a lidé z nich během let udělali odkladiště nepotřebných věcí.
"Ve sklepní ulici směrem na Borotice je celkem třiapadesát sklepů. Po válce a osídlení obce byly sklepy obsazené, v padesátých letech bylo ale zrušeno maloplošné pěstování vinné révy, soukromé vinice byly násilně spojeny a malé vinaře nahradila velkovýroba. Pak zůstaly sklepy opuštěné," přibližuje historii sklepů starosta Božic Zdeněk Čurda.
Obec Božice si ale hodnotu sklepů uvědomuje a snaží se v posledních letech přivést do sklepní ulice opět život. "Založili jsme Sdružení božických vinařů a od pozemkového fondu jsme převzali patnáct hektarů vinic v takzvané Božické pustině. Snažíme se sklepy opět oživit, některé z nich jsou ve velmi špatném stavu. Obsazené sklepy navíc bývají často vykrádány, takže sem chceme v blízké době přivést veřejné osvětlení, ale i vodovod a kanalizaci," plánuje Čurda.
V posledních letech roste zájem o vinařskou turistiku a i Božice by rády využily faktu, že patří mezi vinařské obce. "Chceme směrem ke sklepní ulici rozšířit turistickou stezku, sklepy jsou atrakcí a mají velkou turistickou hodnotu," uvažuje starosta. Kolem obce jsou čtyři viniční tratě a devadesát hektarů vinic. "Hospodaří tu i Vinné sklepy Lechovice, takže pokud člověk ochutná lahvičku jejich dobrého Sauvignonu nebo André, tak je jistě z vína sklizeného na Nové hoře v Božicích. Jako obec podporujeme i výsadbu nových vinic, rádi bychom se před vstupem do Evropské unie, kdy už nebude možné vinice rozšiřovat, dostali na hranici dvě stě hektarů," přeje si Čurda.

Znojemský týden, 24. březen 2003

 

Vyhodnocení šestého večera Vádeméca II.

Znojmo 3. 3. 2009, Ing. Jaromír Linhart

Vážení přátelé,

Únorový večer Vádeméca2 byl ve znamení tří vynikajících faktorů:

  • výborného průvodce večerem pana Mgr. Jana Rozka,
  • dobrého tématu — povídání o Moravě a dvou sousedících krásných vinařských podoblastí, Mikulovské a Znojemské,
  • velmi dobrých vzorků vinařů z Božic, to především!

Mgr. Rozek je skutečně člověkem na svém místě a dovede, nejen víno, dovede upoutat pozornost, povídat i hodnotit. Všichni ho ocenili vysoko! Ovšem, to aby „nenosil nos příliš nahoře“, mu pomohly vzorky vín, kterými se představili Božičtí. Museli jsme přiznat, že žádné víno nebylo špatné, byla jenom dobrá a výborná vína a skutečně jsme litovali, že z červených byl prezentován jenom Dornfelder od Roberta Turoně, a tak, dle pravidel jej nebylo možné hodnotit, ale byl vynikající!

Pro úplnost přidáváme nezbytnou tabulku hodnocení.

Pro srovnání dvou podoblastí jsme měli připravené po čtyřech vzorcích od Nového vinařství, Vinařství Kovács a z Vinařské školy ve Valticích, ale vzhledem k hojnému zastoupení Božic, přesunuli jsme vzorky do Velikonočního koštu Znojemského vinného sklepa. Nešlo to jinak! V zájmu zdraví a objektivity!

Božičtí vinaři otevřeli svoje sklepy

 

Mělo by být tradicí, aby vinaři každé obce, na jejímž území se nachází sklepní ulička, připravili Den otevřených sklepů, kde by místní větší či ti úplně malí producenti vín nabídli svoje moky. V mnoha obcích se taková akce již stala samozřejmostí. V některých obcích se účast pohybuje okolo 1 500 hostů ze všech koutů naší republiky. To ukazuje, jak velký je zájem ochutnat vína od vinařů takzvaně pod víchem a podívat se do hloubi sklepa.

Pro takovou akci se rozhodli i členové Družstva božických vinařů. Ve srovnání s jinými obcemi mají určitou nevýhodu ve vzdálenosti od Znojma, odkud vyjíždí mnoho milovníků vína. Ovšem přes Božice vedou cyklostezky a díky nim se tato oblast dostává do podvědomí cyklistů a dalších, kteří mají rádi víno. Navíc mají Božice dobré spojení se Znojmem ať už po železnici nebo autobusem.

Poprvé přijelo asi sto hostů z celé České republiky, letos byla situace ještě lepší. Už odpoledne prošlo registrací více jak 200 hostů. Ti si mohli vybrat ze dvou balíčků - v každém byla sklenička s logem Družstva božických vinařů, nosič na skleničku, tištěný průvodce s propisovačkou a žetony na nákup degustačních vzorků - jejich počet se podle druhu balíčku lišil.

„Návštěvnost se zvýšila díky propagaci na webových stránkách a hlavně na facebooku,“ konstatoval jeden z organizátorů Josef Leisser. „Termín jsme vybírali tak, aby nekolidoval s dalšími vinařskými akcemi Znojemské vinařské podoblasti.“ S parkováním nebyl žádný problém.

Tak trochu atypické ve srovnání s podobnými akcemi bylo její umístění ve třech lokalitách. První byla v obecním sklepě a jeho okolí, kde se nachází krásný kládový lis. Zde byl také prodej balíčků. Další degustační místo bylo v hospůdce U Šíbla, kde mohli milovníci vín zdegustovat 15 vzorků od tří vinařů. Posledním stanovištěm byla rázovitá sklepní ulička mezi Božicemi a Boroticemi. Zde se představila v pěti sklepech šestice vinařů.

Celkem se prezentovaly dvě desítky výrobců vín. Mezi těmito lokalitami jezdil vínobus, takže s přesunem nebyl mezi těmito místy žádný problém. Tento autobus zajel jedenkrát na viniční trať Pustina, kde Zdeněk Čurda připravil řízenou degustaci.

Božické otevřené sklepy se rozhodně vydařily a díky menší návštěvnosti nebyly nikde návaly. Prostě šlo o komorní akci. To patrně brzy skončí, protože nejlepší reklamou je osobní zkušeností a příchozí opravdu spokojeni byli. To se brzy roznese. V Božicích nebyl jistě nikdo zklamán, a dá se předpokládat, že příští rok bude z hlediska návštěvnosti mnohem úspěšnější.  

Jiří Eisenbruk

Znojemsko

https://probozice.blogspot.cz/2016/08/jeste-jedno-ohlednuti-za-bozickymi.html - Mgr. Ladislav Nevrkla

 

 

 

 

 

Kontakt

Družstvo božických vinařů Božice 380, 671 64 Božice dbv.bozice@seznam.cz